Campionatul european de Karate Kyokushin, Baku, Azerbaidjan

Ediţia din acest an a Campionatului European de karate kyokushin s-a desfăşurat în perioada 30 - 31 mai, în capitala Azerbaijanului, Baku, printre cele 21 de ţări particiopante numărându-se şi România.  Din motive financiare lotul deplasat nu a fost unul numeros, dar cei zece sportivi care au participat la cel mai important eveniment continental au reuşit performante de exceptie. Printre ei se numără şi trei sportivi de la CSU Oradea. Marius Ilas, în urma performanţei de la Baku a urcat pentru a şaptea oară pe prima treaptă a unui astfel de eveniment. Parcursul lui Marius, un sportiv de o tehnicitate şi tenacitate ieşite din comun, a fost unul categoric, stabil şi sigur, dar nu lipsit de dificultate. Experienţa lui şi-a spus însă cuvântul înca o dată şi l-a propulsat pe locul 1 în cadrul categoriei -80 kg seniori, urmat fiind de un lituanian pe locul secund si doi azeri pe locul 3.

Viviana Chirilă a fost nevoită să se multumescă cu medalia de bronz, fiind oprită în meciul împotriva unguroaicei Csenge din cauza unei penalizări pentru o lovitură nepermisă. Performanţa ei a fost una foarte sigură si categorică, demonstrând o creştere de formă vizibilă şi a maturitate sportivă evidentă.
Un loc 5 valoros a mai fost obţinut de karateka Laura Moldovan, aflată la doar un mic pas de medalia de bronz.